Кров з сірчаною кислотою, перезавантаження серця та інші пристосування покривників

Люди здавна вигадують фантастичних істот, які вражають уяву та пробуджують первісний страх. Але жодна Лернейська Гідра чи Шрайк (Ктир) з планети Гіперіон не зрівняються зі справжніми творіннями еволюційного процесу.

Мішки з органами

Одні з найзагадковіших істот на Землі – це представники підтипу Покривники. Тварин вони нагадують лише у молодому віці й тоді недосвідчені спостерігачі можуть їх навіть сплутати з пуголовком. У дорослому віці покривники прикріплюються до субстрату, вкриваючись оболонкою з речовини, яка дуже схожа на целюлозу й має назву туніцин.

Світлина від Національний науково-природничий музей НАН України.
Покривники не турбуються щодо проблем, покривники завжди в “хатинці”. Джерело: ННПМ

Неначе прибульці

Через таку дивну властивість їх жартома називають “мішками з органами”. Серед систем органів найцікавішою є кровоносна система. Забарвлення крові – блідо-зелене, мов у справжніх прибульців, причому такий колір зумовлений не дихальними пігментами, адже кисень транспортується просто плазмою. Кожні кілька хвилин, серце перестає битися, а потім перезавантажується й качає рідину в зворотному напрямку. У деяких покривників у крові містяться високі концентрації ванадію і ванадіємісних білків у вакуолях спеціальних клітин крові – ванадоцитів.

Два покривники Clavelina robusta та Pycnoclavella flava обговорюють свою дивну фізіологію. Джерело: Nhobgood

Ряд покривників накопичують ванадій у мільйон разів вище того рівня, який характерний для морської води. Він зберігається в формі +3, для підтримки якої необхідне дуже кисле середовище (рН менше 2). Саме тому кров покривників має високі концентрації сірчаної кислоти. Інші види накопичують літій, ферум, ніобій, тантал чи виробляють неприємні органічні хімічні сполуки як засіб захисту від хижаків.