Кажани-вампіри помічені в трансконтинентальному трафіку сказу

Бути вампіром – це складна справа! Ні тобі нормальної фотографії, ні в дзеркалі собі зачіску поправити! А якщо Ви кажан-вампір, то Вас ще й у поширенні сказу звинувачуватимуть.

Нещодавно науковці дізналися, що смертоносний вірус використовує кажанів-вампірів (Desmodus rotundus) як автобус для пересування Латинською Америкою, причому щось у часточок вірусу ніхто не помітив провалідованого єдиного електронного квитка.

Результат пошуку зображень за запитом "Desmodus rotundus\"
Кажан-вампір відображається на фотографії. Шок ! Джерело: MediaShore

Сказитися можна!

Самі ж рукокрилі відомі своїми специфічними смаками. Якщо вночі Ви теж любите дорватися до холодильника, то у Вас є харизматичні літаючі однодумці. У якості холодильника вони використовують сонних ссавців з літрами теплої калорійної крові. Зручно вмостившись за імпровізованим ресторанним столиком, кажан-вампір акуратно надрізає покриви тварини й приступає до бенкету, не забуваючи випльовувати час від часу у тіло жертви нові порції антикоагулянтів разом зі слиною, щоб кров не згорталась.

Як і Джої з серіалу «Друзі» Desmodus rotundus не діляться їжею, надаючи перевагу самотнім вечерям сильного інтровертного кажана.

Хоча, насправді, вони не такі вже й самотні, адже часто компанію їм складають небезпечні віруси. Вірус сказу вампірів відомий понад століття, але він все ще спричиняє спалахи смертельного захворювання та змушує витрачати на боротьбу з ним 50 мільйонів доларів щорічно і це, не враховуючи щедрі вливання коштів у заходи з попередження розповсюдження зарази.

Трафік сказу

Даніель Стрейкер з Університету Глазго, Великобританія, та його колеги проаналізували зразки вірусу сказу кажанів-вампірів, зібраного з великої рогатої худоби та собак, у Коста-Ріці. Тут цей мікроскопічний збудник лютує, вчиняючи періодичні спалахи захворювань людей та тварин.

Але як виявилось, одна з форм вірусу походить від мексиканських штамів, потрапивши в Коста-Ріку ще 2004 року. А інший тип сказу походить з Колумбії та проявляв найбільшу активність з 2006 по 2017 рік.

Світлина від Національний науково-природничий музей НАН України.

Таким чином, все вказує на те, що кажани під час своїх міграцій влаштовують нелегальні перевезення вірусів між Північною та Південною Америкою. Наявність центральноамериканського коридору допомагає збудникам сказу продовжувати своє смертельне перепрограмування клітин нервової системи ссавців навіть за умов контролю чисельності місцевих популяцій кажанів-вампірів. Їхні колеги з інших країн завжди готові підмінити їх у якості вірусоносного Троянського коня.

Proc. R. Soc. B (2019)

Якщо ж хочеш вшанувати Довколаботаніку, то ми приймаємо і видовими епітетами і гривнями (5168 7573 9483 8249 О. Коваленко) та навіть на Патроні ми є www.patreon.com/dovkolabotanika