Хижак Гокінга: твариноїдну рослину назвали на честь фізика

Обережно! Приберіть від екранів малолітніх комах та й мікроскопічних ракоподібних теж, адже сьогодні ми поговоримо про хижі рослини. Так, саме цих геніїв здебільшого мирного царства організмів, які на додаток до звичної малоцікавої дієти автофототрофного живлення споживають ласощі у вигляді тварин. Знову ця глюкоза на вечерю? Давай вже замовимо доставку мухи!

thumbnail
Хижа генлісея, але не така хижа, як ти Silva et al., 2020

Мисливці на одноклітинних тварин

Не всі хижі рослини мають зубаті «пащі», як у венериної мухоловки. Деякі настільки маскують свою м’ясоїдну натуру, що її достеменно довели лише в 90-х роках минулого століття. Хоча, якщо чесно, підозри про це були ще в Чарльза Дарвіна.

Маленькі та тендітні генлісеї – це не гроза району, не піранья потічка, не жах, що з мухобійкою летить на крилах ночі. Але тим не менше пальця до рота їм не клади, особливо, якщо він майже мікроскопічний.

thumbnail
Родинне дерево генлісей побудоване авторами на основі аналізу маркерів rps16 + matK Silva et al., 2020

Новий вид

На початку цього року було описано нову рослину з генлісеєвого братства Genlisea hawkingii . Розшукали її в національному парку Серра-де-Канастра на теренах Бразилії. Поблизу вологих місцин тропічної саванни й розташована його домівка.

Генлісея Гокінга – дитя тропічної савани Silva et al., 2020

Назвали рослину на честь Стівена Гокінга, видатного англійського фізика та космолога., чий життєвий шлях може бути символом незламності не лише для науковців, а й всіх людей.

Світлина від Національний науково-природничий музей НАН України.

Тендітна генлісея має фіолетові квіти, дрібні ніжно-зелені рослини, під якими ховається страшне. Білі мотузкоподібні структури пришвартовують корабель хижої рослини до гавані субстрату.

Типове оселище генлісеї Silva et al., 2020

Так і кортить назвати їх коренями, але ботаніки за таке відразу метафорично б’ють по губах – це не корені, а видозмінені листки, які в паспорті наукових термінів мають ім’я – ризофіли.

Ризофіли генлісеї Silva et al., 2020

Окрім прикріплення до субстрату на ризофілах формуються особливі щілини, які намагаються впіймати одноклітинних тварин. Пастка працює, наче турнікет в метро. Найпростіший організм поволі сунеться крізь нього, лагідні волоски нахилені в напрямку його руху та допомагають проникнути в порожнину ризофілу.

Якщо одноклітинна тварина раптом захоче вийти з цієї пастки назад, то назад її вже ніхто не випустить, адже волоски настовбурчені проти її руху. «Потяг далі не їде ! Станція кінцева!». Пухирці з травними соками й забезпечать для генлісеї мікроскопічний бенкет.

Підтримати риболовецькі ініціативи Довколаботаніки можна тут (5168 7573 9483 8249 О. Коваленко), або ж на Патреоні: www.patreon.com/dovkolabotanika.

Наш телеграм: t.me/dovkolabotanika

Наш ютуб-канал: https://www.youtube.com/watch?v=do7BLCJ_AGo&t=2597s