Хвороботворні бактерії можуть ставати корисними для рослин

Мікроби володіють репутацією поганих хлопців. Але останні 2 десятиліття досліджень все більше розкривають світлу сторону їхнього характеру. Окрім смертоносних хвороб бактерії можуть бути причетними й до покращення життя організма, з яким вони пов’язані рагсівським штампом симбіотичних зв’язків. Проте, межа між добром та злом дуже хитка навіть у мікросвіті.

Родококи злі, родококи корисні

Команда науковців на чолі з Джеффом Чаном показали, що корисний мікроорганізм може легко перемикатися у патогенний режим. Й для цього кафківського перевтілення достатньо лише одної плазміди (молекула ДНК, яка не входить до хромосом та здатна до автономного відтворення).
Родокок – це рід бактерій, представники якого часто оселяються на багатьох рослинах. Вони викликають утворення виростів (галів) на листках, що гальмує ріст і розвиток рослини.

Leafy gall on wallflower. Image: RHS, Horticultural Science
Наслідки родококовго бенкету. Джерело: RHS

Допомогти фісташковим садам

Дослідники почали колекціонувати специфічну річ – геноми цієї бактерії. Вони отримали значний масив даних і виявилось, що бактерія викликає захворювання лише за наявності однієї плазміди з трьома шкодочинними генами. Ті штами родококf, які не мають цієї генетичної зброї стають навіть корисними для рослини-хазяїна. Бактерії покращують архітектуру кореневої системи.

Фістшки, тримайте своїх родококів при собі. Джерело: National Geographic

Автори щиро тішяться таким відкриттям еволюційного характеру. Але й не спочивають на лаврах фундаменталістики. Вчені розробили точний метод діагностування наявності родококу в фісташкових садах, і
розрізняти корисні та патогенні штами.

eLife 6, e30925 (2017)