Хвойні могли стати травами?

Коли ми говоримо про голонасінні рослини кожен уявляє щось своє. Можливо, різдвяну ялину в натопленому будинку або ж височенну сосну поблизу піщаного пляжу або навіть пакет з кедровими горішками, який хоч не має жодного відношення ні до горішків, ні до кедрів, але є вишуканими ласощами хвойних.

Проте, до того як голонасінні обрали собі пафосне реноме великих довговічних дерев вони експериментували з життєвими формами й явно планували стати ще й травами. І хоч ця група рослин хотіла зберегти таємницю про такі єретичні лінії, мовляв все, що відбувається в Середньому Тріасі лишається в Середньому Тріасі, але все ж цей геологічний період – не Лас-Вегас і викопні рештки зрадницьки розповідають про те, що витворяли голонасінні того літа 247 мільйонів років тому.

Викопні рештки з Франції

Ці скам’янілості були знайдені на сході Франції ще в 1800-х роках. У породі відшукали тендітні гілочки з невеликими листочками та структурами, які нагадували шишки. Спочатку науковці думали, що це якісь вимерлі плауни. Але подальші дослідження спричинили вимирання такого здогаду, адже стало очевидно, що це рештки хвойної рослини, яка мала життєву форму трави.

Largest adult plant of A. stipulare in the Grauvogel and
Реконструкція рослини, Джерело: G.W. Rothwell

Новий вид

Новий вид описали під назвою Aethophyllum stipulare. У численних скам’янілостях були дивовижно збережені коріння, пагони, листя та репродуктивні органи. Рослина збереглася з такою ретельністю, наче Ваш дідуся чи бабуся робили консервацію фірмового варення – найдрібніші анатомічні деталі лишились доступним для вивчення. Тому лишити конфіденційними подробиці свого таємного життя ця хвойна рослина вже не змогла – палеоботаніки ще ті папарацці.

1. Smallest fertile plant in the Grauvogel and Gall collections, with two stems extending from the root, and terminal ovulate cone (OC) on one branch (scale bar=10 cm). 2. Cross-section of stem in the Grauvogel and Gall collections showing cauline bundles with scanty wood (at left, top and right) surrounding large pith with large, aerenchymatous lacunae and interspersed pith parenchyma cells. Vascular cambium, phloem, and more peripheral tissues are not preserved (scale bar=200 μm). 3.Seedling in the Grauvogel and Gall collections showing primary root (R), cotyledons (C) and stem (S) with apically borne leaves (scale bar=10 cm).  Quoted from SOURCE
1 – найменша знайдена рослина з шишкою, 2 – переіз пагона 3 – проросток. Джерело: G.W. Rothwell

Aethophyllum stipulare була не дуже великою рослиною, найбільші зразки ледь дотягують до 2 метрів. Головний пагін цього тріаського голонасінного галузився лише кілька разів – саме тому напевно ніхто не використовував його як новорічне дерево. На верхівкових гілках формувалися шишки й після цього ріст припинявся. Не завжди про розмноження піклувалися великі рослини. Були знайдені щасливі володарі шишок, які не те, що під стіл пішки ходили, а й навіть під стілець – висотою лише 30 см. А це свідчить про те, що Aethophyllum stipulare міг вже давати потомство у віці двох місяців після проростання. Сучасним хвойним про таку акселерацію годі й мріяти.

Науковці також змогли у всіх деталях дослідити пилок та насіння з деяких шишок Aethophyllum. Сам пилок дуже схожий на пилок існуючих хвойних дерев. Його будова дала змогу нарешті зрозуміти, кому належать ці загадкові структури у відкладах Західної, Центральної та Південної Європи, Північної Африки та Китаю. Aethophyllum очевидно був дуже поширеною рослиною 247 мільйонів років тому.

Що ти таке?

Хоча в цьому навряд йому дуже допомагало насіння – воно було невелике та не мало ні крила, ні інших типових гаджетів для мандрівок авіалініями поривів вітру. Яблуко від яблуні недалеко падає, але Aethophyllum робив таке задовго до того, як це стало мейнстрімом.

Стебла тріаського хвойного довели те, що це була трав’яниста рослина. Завдяки унікальній збереженості зразків були зроблені поперечні зрізи, і вони показують, що в пагоні була лише первинна провідна тканина ксилема без жодних слідів здерев’яніння. Вторинна ксилема була лише в одному місці – біля основ шишок, тому як і наш вранішній салат з мангольда, Aethophyllum requlare був трава-травою.

У стеблах знайшли великі повітряні порожнини. Така ознака є в бамбука, агави та інших спринтерів рослинного царства. Тому тріаський представник хвойних не лише швидко розмножувався він ще й швидко ріс.

Світлина від Національний науково-природничий музей НАН України.

Поблизу дорослих особин часто знаходиться свита з щойно пророслих рослин, що свідчить про те, що за час вегетації Aethophyllum міг давати кілька поколінь. Осадові породи, в яких була знайдена ця рослина вказують на те, навіщо цій рослині була потрібна така супер-сила.

Тріаський представник голонасінних ріс на звільнених від води ділянках заплави водойм. І зараз в кінці літа на початку осені – можна побачити появу особливого типу рослинності – осінніх ефемерів, які влаштовують щурячі перегони з часом, щоб встигнути дати насіння до перших морозів чи нового циклу затоплення. Очевидно, Aethophyllum був саме такою рослиною. Але погодьтеся дуже дивно вважати хвойну рослину майже ефемером – рослиною з коротким періодом вегетації.

Тепер ця екологічна ніша повністю під владою покритонасінних. Але тепер ми знаємо, що так було не завжди. Судячи з масовості пилку цієї рослини вона непогано виконувала свої посадові обов’язки . Але хоч Aethophyllum лишив по собі пилкові сліди та вишукано збережені викопні рештки, все ж бонусом до цього йде й цілий ряд таємниць – одна, з яких – причини зникнення такої успішної лінії хвойних рослин.

In defense of plant, 2020

Ти можеш допомогти Довколаботаніці, якщо в тебе раптом є така божевільна ідея.
1. Поширюй її контент так, наче завтра заборонять репости
2. Ставай на слизький шлях її патрона та мецената 5168 7573 9483 8249 О. Коваленко), або ж на Патреоні: www.patreon.com/dovkolabotanika
3. Підписуйся на нашу альма-матер Довколаботаніку -сумні меми, веселі наукові новини і всіляке таке https://www.facebook.com/dovkolabotanika/
4. Читай сторінку автора цього всього хуліганства –https://www.facebook.com/olexii.kovalenko
5. Наш суворий ботанічний філіал Ботанік в кедах – https://www.facebook.com/botanikukedax/
6. Підписуйся на телеграм t.me/dovkolabotanika