Гриби можуть керувати поведінкою людей

Маленькі непомітні гриби можуть стати підступними ляльководами для інших живих організмів. Ріжки пурпурові (Claviceps purpurea) — гриб-паразит класу сумчастих, що пошкоджує організми понад 100 культурних і дикорослих злаків, але найбільшою смакотою для нього є жито.

Результат пошуку зображень за запитом "Claviceps purpurea"
Жито -улюблена страва для клавіцепса пурпурового. Джерело: Flickr

Захопливе життя гриба

Спори гриба летять на крилах вітру, який люб’язно доставляє їх у скромні квіти злакових рослин. У затишку зав’язі їхня грибниця розростається. Вона провокує виділення цукристої рідини – “медяної роси”. Такі ласощі не залишаються непоміченими для комах, які й прилітають покуштувати їх. А в процесі поглинання десерту вони перемазуються конідіями (спорами нестатевого розмноження) ріжок, сприяючи повторному ураженню посівів.
Коли гриб виснажить зав’язь злаків – почне формуватися спочиваюча стадія. Її назвивають склероцієм і саме вона схожа на ріг.

Результат пошуку зображень за запитом "Claviceps purpurea"
Спочиваючі стадії клавіцепса позбавлять спокою кого завгодно. Джерело: TurboSquid

Нелегальні гриби

Проте, склероцій – це справжня хімічна лабораторія. При чому нелегальна відповідно до українського законодавства.
Пурпурові ріжки містять алкалоїди (ерготамін, ерготоксин, ергометрин, ергостерин), гістамін, тирамін, бетаїн та інші речовини. Саме ці сполуки використовує гриб для безжальних маніпуляцій над організмом людини.
У Середні Віки головною стравою був хліб. А жито у більшості європейських країн користувалося славою найпопулярнішої хлібної культури. Висока вологість та низька температура у вегетаційний період сприяла масовому розвитку пурпурових ріжок.
Заражений хліб викликав сильні отруєння в людей. У легкій формі вони проявлялися як неконтрольовані скорочення м’язів. Іноді таку поведінку описували як “танці Святого Вітта”, хоча більшість форм хореї мають спадкову природу.
Отруєння могло призводити до агресивної поведінки, сильних болей, психічних розладів та смерті. Часто розвивалась гангренозна форма інтоксикації. Через звуження капілярів та порушення живлення кінцівки людей підлягали ампутації.
Іноді отруєння перебігало в конвульсивній формі. Таке явище називали відьминими корчами. Й цілком можливо, що вогні інквізиції спалили величезну кількість уражених алкалоїдами ріжок людей як одержимих злими силами.
Захворювання називали також Антонієвим вогнем, оскільким орден антоніїтів опікувався лікуванням людей з подібними симптомами.

Mathis Gothart Grünewald 018.jpg
Ерготизм на картині Маттіаса Грюнвальда


Сучасні методи культивування злаків дозволили майже повністю усунути ці небезпечні прояви діяльності гриба-паразита.
У 1938 році з похідних лізергінової кислоти, що місяться у склероціях ріжок, Альберт Хофман хімічним шляхом отримав препарат ЛСД, який володіє галюциногенним ефектом. Але це вже інша історія.