Гігантський вірус перетворює амеб на камінь (ну, майже)

Вчені розшукали велетня зі світу вірусів, який може змушувати амеб обертатися на камінь. Ім’я йому не легіон, але Medusavirus, що звучить не менш жахаюче. Розбирайте назву на нікнейми допоки це не стало мейнстрімом.

Світлина від Національний науково-природничий музей НАН України.

Гість родом з гнилого листя

Команда дослідників під керівництвом Масахару Такемура з Токійського університету науки та Хіроюкі Огатиа з Університету Кіото в Японії виділили гігантський вірус із зразка бруду та гнилих листків. Цей романтичний та запашний зразок був добутий з гарячого джерела у Японії. Щоб вірусу не було сумно йому підселили компанію з сотень амеб Acanthamoeba castellanii.


Acanthamoeba castellanii у повсякденному житті. Джерело: A. Neved


Вірусові звички

Вірус робив те, що вміє найкраще. Заражав амеб, перепрограмовував їхній геном та на базі нещасного хазяїна створював нові армії гігантських вірусів. 

Проте, деякі амеби пристосувалися. Вони захищались від вторгнення вірусних часток, формуючи тверду оболонку довкола своєї клітини. Амеби переходили в спочиваючий стан – утворювали цисту. 
Тобто буквально – кам’яніли. Тому не дивно, що науковці назвали вірус на честь грецької міфічної Медузи Горгони, яка володіла подібним вміннями.

Cyst of Acanthamoeba castellanii under transmission electron microscopy. 
Циста амеби. Джерело: Estelle Cateau

У цього вірусу також незвичайна будова. На варті його генетичного матеріалу стоять 2660 шипів зі сферичною головкою.

Оскільки подібних вірусів дослідники ще не зустрічали, їм не лишилось нічого іншого як описати нову родину Medusaviridae.

J. Virol. (2019)