Гідроксихлорохіновий гайп: побічна дія надії

Люди з COVID-19, які прибувають до Національного інституту медичних наук і харчування в Мехіко для лікування, можуть вибрати, до якого клінічного випробування їх залучать лікарі.

Спеціальний працівник надасть об’єктивну інформації щодо можливих ризиків і переваг кожного експериментального типу лікування.

Але лікар Серхіо Іван Вальдес-Феррер уже знає, який вибір зробить пацієнт. Абсолютна більшість людей вибере препарат, що включає гідроксихлорохін, протималярійний засіб, який рекламував відомий медик та спеціаліст з вакцин, за сумісництвом президент США Дональд Трамп та інші впливові політични фігури. Високий попит на ці ліки в Мексиці швидко виснажив запаси країни. Його використання зараз обмежене в лікарнях, але пацієнти прагнуть лікуватися саме ним.

Світлина від Довколаботаніка.
Реклама від політиків піднесла популярність цього препарату до небес. Джерело: Nature

Величезна упередженість

“Існує величезна упередженість”, – каже Вальдес-Феррер, який вивчає вплив ліків від деменції на перебіг COVID-19. “Дослідження будь-якого іншого препарату, провести дуже складно”.

Гідроксихлорохін та його близький хімічний родич хлорохін привернули увагу під час пандемії коронавірусу, завдяки попереднім даним китайців та схваленню політичних лідерів, таких як Трамп та президент Франції Еммануель Макрон. Поки що є дуже мало даних, які підтверджують, що гідроксихлорохін працює проти коронавірусної інфекції, проте нездоровий ентузіазм створив дефіцит ліків та вплинув на клінічні випробування інших можливих методів лікування.

Президент Макрон говорит о испытании препарата гидроксихлорохин с ...
Емануель Макрон – один з головних популяризаторів препарату. Джерело: bmag

Що з доказами?

Американська організація FDA затвердила хлорохін та гідроксихлорохін для лікування малярії та деяких аутоімунних захворювань, таких як ревматоїдний артрит та вовчак.

У лютому дослідники показали, що хлорохін може зменшити рівень ураження коронавірусом у клітинах людини, вирощених в умовах культури (Wang, M. et al. Cell Res. 30, 269–271 (2020).).

Через кілька днів надійшло повідомлення про клінічні випробування на пацієнтах із COVID-19 у десяти лікарнях Китаю. У сукупності ці випробування дозволяють припустити, що лікування хлорохіном може скоротити тривалість захворювання Gao, J., Tian, Z. & Yang, X. Biosci. Trends 14, 72–73 (2020).

З тих пір повідомлялося про ряд невеликих досліджень препарату, але жодне не показало остаточно, чи може хлорохін або гідроксихлорохін принести користь пацієнтам з COVID-19. Деякі дослідження навіть припускають, що лікування може завдати шкоди хворим Chorin, E. et al. Nature Med. https://doi.org/10.1038/s41591-020-0888-2 (2020)..

“До цього часу усі опубліковані дослідження були дуже маленькими і ненадійними”, – говорить Річард Уїтлок, лікар інтенсивної терапії з Інституту досліджень населення в місті Гамільтон, Канада.

серьезные побочные эффекты накапливаются на гидроксихлорохин ...
Ліки все ще не пройшли широке клінічне випробування ефективності проти коронавірусу. Джерело: nached

Популярні ліки

Але цих висновків було достатньо для деяких світових політиків, які прагнули запропонувати заклопотаним виборцям та страждаючим економікам проблиск надії. Трамп заявив, що розглядає прийом хлорохіну як запобіжний захід. Лікарні в Ірані, Нью-Йорку, Іспанії та Китаї звернулися до гідроксихлорохіну та хлорохіну як стандартної терапії для пацієнтів із COVID-19, незважаючи на вказівки Всесвітньої організації охорони здоров’я та декількох медичних асоціацій, що препарати не слід застосовувати проти COVID-19, окрім клінічних випробувань.

У керівництві щодо лікування, опублікованому 21 квітня, Національний інститут охорони здоров’я США зазначив, що нині недостатньо даних, щоб рекомендувати вживання хлорохіну та гідроксихлорохіну людям із COVID-19 або проти них.

«Лікарі дають це антималярійне зілля, тому що хочуть щось запропонувати своїм пацієнтам», – каже Лорен Зауер, наукова співробітниця в Університеті Джона Гопкінса в Балтіморі, штат Меріленд. “Схоже, анекдоти перетворилися на докази”.

Попит також зріс поза лікарнями. 28 березня FDA видала екстрений дозвіл на використання національних запасів хлорохіну та гідроксихлорохіну для лікування пацієнтів із COVID-19 – такий крок, який багато людей сприйняв як віру відомства у ефективність препаратів. У результаті щурячі перегони без доведеної ефективності призвели до глобального дефіциту, і люди, які приймають ці препарати лікування аутоімунних захворювань, боролися за доступ до поставок. Тим часом були повідомлення про хвороби та смерть, пов’язані з передозуванням хлорохіну в США та Нігерії.

Проблеми з випробуваннями інших ліків

Швидкість є вирішальною при розробці лікування від COVID-19, а уповільнення клінічних випробувань може коштувати життя. Деякі люди не хочуть брати участь у клінічних випробуваннях, які вимагають відмовитися від лікування хлорохіном. Це ускладнило зарахування людей у клінічні випробування препаратів проти ВІЛ як потенційного лікування COVID-19, вважає фахівець із інфекційних захворювань Сун-Хан Кім з Університету Ульсанського медичного коледжу в Сеулі.

Як Україні стати Меккою для проведення досліджень нових ліків ...
Стандартна фотка ніяк не пов’язана з текстом. Джерело: ЕП

Думка пана Кіма не єдина. Ерік Лензе з Вашингтонського університету в Сент-Луїсі, штат Міссурі, нещодавно розпочав випробування антидепресанту, який, як він сподівається, може знизити імунну відповідь, пов’язану з деякими тяжкими випадками COVID-19. До дослідження вдалося залучити десять учасників; троє інших відмовилися брати участь, оскільки вони хотіли чути лише про гідроксихлорохін. А пані Зауер каже, що вона та її колеги наштовхувались на подібний опір під час набору учасників у випробування противірусного препарату ремдезивіру.

Дослідження та сумніви

Як результат, деякі дослідники йдуть на компроміси в дизайні дослідження. В Ірані Аліреза Гаффарі відмовився від своїх планів виключити лікування хлорохіном при випробування ліків на основі хелатів заліза в Керманшаському університеті медичних наук. “Пацієнти вже почали приймати два-три препарати”, – каже він. “Вони відмовляються полишити приймання хлорохіну”. Вчений сподівається, що це не ускладнить інтерпретацію його результатів.

Затримка в зарахуванні учасників на клінічні випробування може загрожувати випробуванню, особливо під час пандемії, – каже Прашант Малхотра, фахівець із інфекційних хвороб Університетської лікарні North Shore у штаті Манхассет, Нью-Йорк.

За таких спалахів, найкраще, якщо випробування можуть бути завершені достроково, оскільки система охорони здоров’я переповнюється, а якість допомоги може знижуватися.

“У вас не вистачає основних запасів, і ви, можливо, не зможете надати той самий рівень догляду, як раніше,” – каже він. “Результати клінічних випробувань, які були зроблені на ранніх стадіях, можуть бути не співставними з результатами, проведеними пізніше в умовах пандемії.”

Дані клінічних випробувань також можуть бути відхиленими через учасників, які не відмовляються від лікування хлорохіном.

Наприклад, хлорохін може спричинити аритмію серця, і тому він не рекомендований деяким людям, які мають серцеві проблеми. Це означає, що випробування, до якого залучені ті люди, які не переносять хлорохін, може мати непропорційно велику кількості учасників із серцевими захворюваннями, говорить Малхотра.

Деякі з цих питань дослідники могли б вирішити тижні тому, якби були швидкі міжнародні зусилля щодо розробки суворого клінічного випробування хлорохіну, – каже лікар-інфекціоніст Університетської лікарні Орхуса в Данії. Зараз існує понад 100 клінічних випробувань, які мають на меті перевірити ефективність хлорохіну або гідроксихлорохіну у лікуванні COVID-19.

Nature 580, 573 (2020)

Ти можеш допомогти Довколаботаніці, якщо в тебе раптом є така божевільна ідея.
1. Поширюй її контент так, наче завтра заборонять репости
2. Ставай на слизький шлях її патрона та мецената 5168 7573 9483 8249 О. Коваленко), або ж на Патреоні: www.patreon.com/dovkolabotanika
2 3/4. Проглянь та прокоментуй свіже відео на нашому каналі https://youtu.be/F2aLFkx57oc
3. Підписуйся на нашу альма-матер Довколаботаніку -сумні меми, веселі наукові новини і всіляке таке https://www.facebook.com/dovkolabotanika/
4. Читай сторінку автора цього всього хуліганства –https://www.facebook.com/olexii.kovalenko
5. Наш суворий ботанічний філіал Ботанік в кедах – https://www.facebook.com/botanikukedax/
6. Підписуйся на телеграм t.me/dovkolabotanika