Чим труїть нас гігантське жалюче дерево?

Рослини вміють робити боляче! І вколоти, і отруїти, і опіки викликати, і навіть вжалити. І як нещодавно стало відомо, деякі з них для цього використовують пептиди, схожі на компоненти отрут павука.

Dendrocnide excelsa - Giant Stinging Tree | © All Rights Res… | Flickr
Мало хто знає, але саме так виглядає кропива в Австралії. Фото: BDI

Хто такі гігантські жалючі дерева та де їх шукати?

Де шукати такі небезпечні рослини, як не в Австралії? Саме там трапляється 40-метрове гігантське жалюче дерево (Dendrocnide excelsa) з родини Кропивових. Його листя та пагони вкриті привабливими структурами, які нагадують ніжне опушення, але воно насправді під зав’язку набите крихітними голками. Випадковий дотик до дерева призводить до того, що ці «шприци» накачують в шкіру отруту, яка викликає інтенсивний біль, який іноді триває місяці, а знеболити його не вдається навіть морфієм!

Dendrocnide excelsa - Giant Stinging Tree | © All Rights Res… | Flickr
Милий та небезепечний листок. Фото: Фото: BDI

Яка отрута?

Раніше вчені пропонували різні молекули на роль активного компоненту отрути цієї, але жодна версія не пояснювала належним чином таку тяжкість і тривалість болю.Ірина Веттер і Томас Дюрек з Квінслендського університету в Брісбені та їхні колеги зібрали листки з D. excelsa та його родича Dendrocnide moroides.

Сам гімпептид, волосок з його вмістом та підсвічене місце активності генів, які синтезують його. Фото: Sci Adv

Хімічний аналіз голкоподібних структур виявив раніше невідому родину пептидів. Дослідники назвали їх гімпетидами на честь слів «гімпі-гімпі», якими назвивають це жалюче дерево місцеві жителі.Подальше дослідження показало, що гімпетиди не тільки викликають больові сигнали, але і пригнічують механізм знеболення. Автори статті сподіваються, що їхні результати сприятимуть дослідженням щодо розробки антидоту до гімпетиду.

Sci. Adv. (2020)

Ти можеш допомогти Довколаботаніці, якщо в тебе раптом є така божевільна ідея. 1. Поширюй її контент так, наче завтра заборонять репости 2. Подивись та прокоментуй свіже відео на її каналі 3. Ставай на слизький шлях її патрона та мецената 5168 7573 9483 8249 О. Коваленко), або ж на Патреоні 4. Заціни відео від в усіх сенсах дочірнього каналу Агент Маргарита