Чи загрожує людині нововідкритий родич вірусу Ебола з Китаю?

Смертельний вірус Ебола – це насправді 5 різних видів роду Ebolavirus, яких відносять до родини філовірусів. Як мінімум, 4 з них викликають в людей швидкоплинну гарячку з летальним фіналом.

Перша фотографія вірусу Ебола була отримана в 1976 році. Джерело:
CDC/ Dr. Frederick A. Murphy

Подібну дію має й вірус Марбурга, який налякав європейців невеликими спалахами в Німеччині та Сербії у 60-х роках минулого століття. Результат зараження той же – сильна кровотеча та пошкодження внутрішніх органів.

Кур’єрська доставка вірусів

Вчені здавна стежать за можливими переносниками цих небезпечних збудників. Щонайменше один вид кажанів був визнаний переносником вірусу Марбурга в Африці, а ще цілий ряд рукокрилих підозрюються у розповсюджені вірусу Ебола.

Далі – більше. Зовсім нещодавно був знайдений родич вірусу Ебола у Китаї. Його також зафіксували в тілі кажана. Чи небезпечно це для інших ссавців, зокрема й людей?

Електронна мікрографія вірусу Марбург
Вірус Марбург. Фото: CDC/Dr. Fred Murphy; J. Nakano

Фруктовий сік, нектар та трішки вірусів

Все почалося з бажання сингапурсько-китайської команди вчених на чолі з Lin-Fa Wang та Zheng-Li Shi дізнатися більше про роль кажанів у поширенні філовірусів. Науковці обстежили кажанів з роду Rousettus на півдні Китаю. Ці тварини відомі як ласуни фруктовими соками та квітковим нектаром. Справжні кровожерні вампіри для царства рослин!

У печінці одного з кажанів був знайдений новий тип філовірусу, який дослідники назвали вірусом Менгла, на честь округу, в якому знайшли його рукокрилого носія.

Вірус істотно відрізняється як від вірусу Ебола, так і від вірусу Марбург та суттєво доповнює картину різноманіття філовірусів.

Світлина від Національний науково-природничий музей НАН України.
Кажан з роду Rousettus

У ході експериментів науковці виявили, що вірус може інфікувати клітини мавп, хом’яків, собак і людей. Саме тому, необхідні термінові дослідження, щоб визначити, наскільки великим є ризик втечі вірусу Менгла за межі кажанових популяцій.

Nature Microbiol. (2019)