200 тисяч антилоп загинуло за 3 тижні. Хто винен?

Нешкідлива бактеріальна інфекція під впливом змін клімату стала смертносною вбивцею для 60% світової популяції сайгаків.

У XVII–XVIII століттях сайгак населяв усі степи та напівпустелі Європи та Азії: від передгір’я Карпат на заході до Монголії і Західного Китаю на сході. На півночі у ті часи доходив до Києва, Барабинського степу в Сибіру. Однак у другій половині століття внаслідок освоєння людиною степових просторів сайгак майже зник у Європі.

Більше 200 тисяч тварин Saiga tatarica tatarica в Казахстані померли від вірулентної інфекції усього за 3 тижні. Ця трагедія сталася  у травні 2015 року.

Місця масових смертей сайгаків. Джерело: Science Advances

Такий безпечний вбивця

Річард Кок у Королівському Ветеринарному коледжі в Лондоні та його колеги провели післяопераційні огляди 33 тварин. Вони знайшли докази того, що бактерія Pasteurella multocida викликала велику внутрішню кровотечу у своїх жертв та призводила до смерті.

Сліди діяльності хвороботворних бактерій в організмі сайгака. Джерело: Science Advances

Бактерія, як правило, не завдає шкоди здоровим сайгакам. Чому ж вона вийшла на стежку війну зі ссавцями? У чому причини її успіху?

Підступні зміни клімату

Вчені припустили, що якись чинник навколишнього середовища надав бактерії суперсилу.

Команда проаналізувала дані про погоду з 1979 року до середини 2010-х років. Цей період включав три масових загибелі сайгаків – у 1981, 1988 та 2015 роках. Вони виявили, що спалахи були пов’язані з високими добовими температурами та рівнем вологості.

Сайгаки ходять по краю прірви. Якби, це не звучало пафосно – тепер задача людини зробити все можливе. щоб ці рогаті істоти відходили від нього якомога далі. Ми занадто завинили перед природою, ми маємо спокутувати свою провину.

Sci. Adv. (2018)