200 років тому Сахара була ще сухішою – аналіз вчених

Дістала нестерпна спека? Не турбуйся, невдовзі її замінить прохолодна осінь. У світі є локації й пожаркіші. Таким місцем на нашій крихітній планеті виявилась Східна Сахара та арабські пустелі. Нещодавно з’ясувалося, що вони були ще сухішими два століття тому, ніж сьогодні.

Світлина від Національний науково-природничий музей НАН України.

Томас Феліс з Бременського університету у Німеччині та його колеги проаналізували ізотопи стронцію, кальцію та кисню у коралах на півночі Червоного моря. За їхнім вмістом можна дізнатися про минулі температури Червоного моря без усіляких градусників та машин часу.

Вчені змогли реконструювати щорічні температури та посушливі періоди від сьогодення до 1751 року. Цей період включає в себе останню частину Малого Льодовикового періоду, багатовікового похолодання по всій Європі та більшій частині Землі.

Корали Червоного моря не виявили жодних доказів такого охолодження. Натомість отримані дані свідчать, що місцеві умови були суттєво сухішими між 1750 і 1850 роками, ніж зараз.

Ця сухість може бути пояснена особливостями атмосферної циркуляції, яка переносила тепле, сухе повітря в Східну Сахару та арабські пустелі.

Geophys. Res. Lett. (2018)