Деяким рослинам не вистачає дещиці для виведення своїх насінин на орбіту. Наприклад, довгі роки тренувань дозволяють Ruellia ciliatiflora запускати насіння зі швидкістю 15 метрів у секунду.  Подібна вправність допомогла б Вам сьогодні вчасно дістатись на роботу, але це не найвражаюче, що може робити рослина.

Космічна програма рослин

Ruellia ciliatiflora, або як її ще називають Волосистоквіткова Дика Петунія (Acanthaceae) – це багаторічна рослина, яка зростає на теренах Південної Америки та ​​у південно-східній частині США.  Зрілі плоди мають приблизно 20 дископодібних насінин. Плід “вибухає” при контакті з водою.

Рослина, її плоди та насіння. Джерело: J. R. Soc. Interface (2018)

Зовсім нещодавно фізики з’ясували, що насіння ще й обертається довкола своєї осі з шаленою швидкістю –  до 100000 обертів в хвилину. Не всі дрилі стоматологів так вміють.  Й точно про такі скілзи можуть лише мріяти інші природні об’єкти.

Зніміть це негайно!

Дуайт Уітакер в коледжі Помома в штаті Клермонт, штат Каліфорнія, та його команда використовували високошвидкісні камери для зйомки насіння, що виривається з плодів Ruellia ciliatiflora. Дослідники зауважили, що кожна дископодібна насінина обертається вертикально, мов маленьке колесо велосипеда, а не горизонтально. Але на відміну від колеса, насіння рухається вперед, коли обертається назад.

Close-up video of fruit dehiscence and seed launch from Ruellia ciliatiflora

Це зворотне обертання стабілізує насіння і воно стрімко прямує до своєї еволюційної мети без передчасних падінь. Такі рухи також створюють аеродинамічні ефекти, які запускають насіння на відстань 7 метрів.

J. R. Soc. Interface (2018)