Аналіз науковців показав втрату більш, ніж 20 % лісових екосистем Камбоджі за останні 14 років

Чому зникають ліси ?
Тропічні ліси Камбоджі невпинно зникають під агресивним шлунковим соком апетитів людини. І виною в цьому матеріал, який може видатися чужинним анахронізмом у високотехнологічному тілі сучасної цивілізації.
Каучук! 6 літер і безліч історій у цьому слові. Колись автор цього посту у черговий раз пробив камеру своєї веломашини й був готовий кілька тижнів походити пішки. Саме кулька каучука та інтуїтивна вулканізація друзів допомогла продовжити гасати запиленими серпневими вулицями.

Як давно ми використовуємо каучук ?
Цей матеріал виготовляють шляхом коагуляції природного латексу ряду рослин. Звісно, найвідомішою з таких є бразильська гевея. Задовго до прибуття гостей з Європи індіанці використовували висушений молочний сік цього дерева для виготовлення одягу, взуття, іграшок та м’ячів. Саме вони є авторами орендованої назви цього матеріали – caa-o-chu – що буквально перекладається з мови майя як «сльози дерева».

Подібні дивовижні штуки й привіз до Іспанії Христофор Колумб, але вони не вразили вимоглих жителів Старого Світу. Довелося чекати ще 300 років, щоб французька експедиція у нетрях амазонських джунглів не зіткнулася з цим матеріалом знову. У 1738 році учасник цієї пригоди Шарль де ля Кондамин представив цю знахідку в Паризькій академії наук. Саме він назвав молочний сік рослини латексом, від назви одного з найпопулярніших в Україні напоїв – латте (оціночне судження, що ґрунтується на багаторічних моніторингових дослідженнях), а якщо прямо буквально – то від кави з молоком.

Шарль де ля Кондамин – перевідкривач каучуку для європейців. Джерело: Louis Carrogis Carmontelle
У 1770 році каучук отримав нову назву – гума чи ж раббер. Останнє слово утворилося від «rub out» – витирати. Адже каучук міг витирати напис, який був отриманий графітовим олівцем. Довгий час цей дивовижний матеріал використовували лише як коректор.

А от уже через 20 років розпочався каучуковий бум – виготовлення водонепроникного одягу, підтяжок, підв’язок, але справжній поворот у нашій історії стався 1839 року – Чарлз Гуд’їр відкрив процес вулканізації – саме той, який врятував літо автора цього допису у 1998 році.

Каучуку необхідно все більше
З винайденням синтетичних матеріалів каучукова лихоманка трішки спала. Але ненадовго. Починаючи з середини 2000-х років, глобальний попит на натуральний каучук збільшився, в основному за рахунок зростання китайської шинної та автомобільної промисловості.

Кеннет Гроган з Університету Копенгагена та його колеги використовували супутникові знімки для оцінки загальної площі камбоджійського лісу, який був винищений заради того, щоб насадити гевеї та ще одного нищівного продукта тисячоліття – пальмової олії.

Жалюгідні 14 років знадобилося для того, щоб знищити 23,5% лісів Камбоджі, а це понад 2,2 млн. га. Ось такі втрати зафіксовані в період між 2001 і 2015 роками. І чверть цих збитків була завдана насадженнями чужоземного каучукового дерева Hevea brasiliensis.
Подальший розвиток великих комерційних плантацій в Камбоджі ризикує стати останнім цвяхом в домовину дивовижної природи цього краю.
Nature Plants (2018)