Зупинити вбивцю мільйонів

Ми погано знаємо своїх убивць. Сховашись у затишному коконі сучасного суспільства, часто не помічаємо смертельних небезпек поблизу. У світі щороку близько 20 мільйонів людей хворіють на черевний тиф.  Близько 1-3 млн хворих помирають. Через неякісний характер статистичного обліку в більшості країн справжній рівень захворюваності та смертності, очевидно, більші утричі.

Милий збудник страшної хвороби. Джерело: James Cavallini/BSIP/Science Photo Library

Тифозна Мері

Джерелом інфекції є хворий або носій цих мікробів. Хвора людина перетворюється на фабрику бактерій. 1 г фекалій  в розпалі хвороби містить сотні мільйонів мікробів, а 1 мл сечі — до 180 млн. Особливу небезпеку становлять хронічні бактеріоносії, особливо якщо вони працюють у Вашому улюбленому ресторані. Першою знаною антигероїнею стала  американка Мері Меллон, більш відома, як «Тифозна Мері». За період свого куховаріння в Нью-Йорку на початку XX століття, вона заразила за офіційними даними 53 особи, з яких 4 померло від черевного тифу.

Тифозна Мері – жахливий приклад бактеріоносія, але чудовий псевдонім для співачки. Джерело: Lupo

Нова надія

Саме тому, боротьба проти черевного тифу виходить на перший план у діяльності багатьох мікробіологів. Після того, як Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) 3 січня оголосила про своє схвалення  нової вакцинини проти черевного тифу, її виробляють для мільйонів дітей з країн з низьким рівнем доходу.

Продукт, розроблений компанією Bharat Biotech в Гайдерабаді, Індія, – це протитифова кон’югатна вакцина. Вона забезпечує більш тривалий захист і вимагає менше доз, ніж роблять при інших тифових вакцинаціях. Підтвердження ВООЗ дозволяє закупівлю вакцини агентствами ООН.

Gavi, організація, розташована в Женеві, Швейцарія, яка фінансує купівлю  вакцин для країн з низькими доходами, заявила, що витратить 85 мільйонів доларів США на виробництво вакцини, а дитяча імунізація розпочнеться в 2019 році.

(Nature, 2018)