Ми погано знаємо своїх убивць. Сховашись у затишному коконі сучасного суспільства, часто не помічаємо смертельних небезпек поблизу. У світі щороку близько 20 мільйонів людей хворіють на черевний тиф. Близько 1-3 млн хворих помирають. Через неякісний характер статистичного обліку в більшості країн справжній рівень захворюваності та смертності, очевидно, більші утричі.

Тифозна Мері
Джерелом інфекції є хворий або носій цих мікробів. Хвора людина перетворюється на фабрику бактерій. 1 г фекалій в розпалі хвороби містить сотні мільйонів мікробів, а 1 мл сечі — до 180 млн. Особливу небезпеку становлять хронічні бактеріоносії, особливо якщо вони працюють у Вашому улюбленому ресторані. Першою знаною антигероїнею стала американка Мері Меллон, більш відома, як «Тифозна Мері». За період свого куховаріння в Нью-Йорку на початку XX століття, вона заразила за офіційними даними 53 особи, з яких 4 померло від черевного тифу.

Нова надія
Саме тому, боротьба проти черевного тифу виходить на перший план у діяльності багатьох мікробіологів. Після того, як Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) 3 січня оголосила про своє схвалення нової вакцинини проти черевного тифу, її виробляють для мільйонів дітей з країн з низьким рівнем доходу.
Продукт, розроблений компанією Bharat Biotech в Гайдерабаді, Індія, – це протитифова кон’югатна вакцина. Вона забезпечує більш тривалий захист і вимагає менше доз, ніж роблять при інших тифових вакцинаціях. Підтвердження ВООЗ дозволяє закупівлю вакцини агентствами ООН.
Gavi, організація, розташована в Женеві, Швейцарія, яка фінансує купівлю вакцин для країн з низькими доходами, заявила, що витратить 85 мільйонів доларів США на виробництво вакцини, а дитяча імунізація розпочнеться в 2019 році.
(Nature, 2018)