Більшість видів кави під загрозою зникнення

Завтра зранку кава допоможе прокинутися багатьом мільйонам людей. Але це не єдина її чеснота.

Один з найпопулярніших у світі напоїв створює багатомільярдний сектор світової економіки, що об’єднує ланцюжок від фермера до споживача. Близько 100 мільйонів фермерів по всьому світу заробляють свій хліб на вирощуванні дерева з роду Coffea L.

Пов’язане зображення
Кава – всьому голова. Джерело: coffeev

Забагато кави ?

Серед усіх видів кави найпопулярнішою є арабіка (Coffea arabica), адже на неї припадає 60 % усіх проданих зерен кави.

Several coffee cherries growing along a branch; some are green and some are beginning to ripen
Арабіка власною персоною. Джерело: Forest & Kim Starr

На робусту (Coffea canephora) припадає решта 40% .

Robusta Coffee
Робуста – головний конкурент арабіки. Джерело: Robusta Coffee

Кава ліберіка (Coffea liberica), третій вид напою, культивується у всьому світі, але використовується переважно для того, щоб на неї прищеплювати арабіку чи робусту.

Coffee tree chary.jpg
Ліберіка все ніяк не може стати популярною. Джерело: DXLINH

Арабіка (C. аrabica) є насправді давнім гібридом C. canephora і Coffea eugenioides, який виник на території Ефіопії та Південного Судану. C. liberica і C. canephora зустрічаються на території більшої частини вологих тропіків Африки.

Світлина від Olexii  Kovalenko.
Загальновідомий факт

Як давно ми сидимо на каві?

Уже кілька сотень років люди вирощують арабіку, хоча спочатку ця рослина споживалася в їжу, перший напій на її основі приготували значно пізніше. Свідчення про культивування робусти припадають на початок ХІХ ст., але скоріш за все її вирощували за сотні років до цього, не роблячи жодних записів про це.

Ліберіку ж спробували культивувати на початку 1870-х років, але, незважаючи на великі надії, напій з неї не задовольнив вимогливі смакові рецептори споживачів. Що спричинило значний розпач плантаторів цієї культури на Шрі-Ланці. Тому нам зараз відомий бренд цейлонського чаю, а не цейлонської кави.

Арабіка та робуста – не зовсім звичайні сільськогосподарські рослини. Їхнє вирощування не налічує тисячі років, тому відмінності культивованих рослин від диких мінімальні.

Реклама проти традиційних способів вживання кави

Незважаючи на те, що робусту можна було знайти на плантаціях вже багато років, ботаніки були стримані й не визнавали це кавове дерева за окремий вид аж до 1897 року.

Робусту почали активно вирощувати поза межами Африки на початку 1900-х рр. Це й не дивно, адже рослина мала багато позитивних якостей – росла швидше за арабіку та ліберіку, була стійкіша до іржі кавового листа, яка спричиняється грибком Hemileia vastatrix, була менш вимоглива до умов вирощування та давали більший врожай.

Не всі кавомани полюбили робусту, адже для багатьох з них нотки «деревини» та «тютюну» стали неприємними складниками смакової гами. Але іншим, навпаки, робуста сподобалась, особливо її високий вміст кофеїну, який став незамінною складовою еспрессо та напоїв на його основі.

Саме це дало змогу маловідомій культурі за 150 років відвоювати 40 % світового ринку кави. Справжня ж частка на ринку її ще вища. Адже її часто використовують для фальсифікації дорожчої арабіки.
Робуста має й іншу місію – її використовують для виведення стійких до іржі злаків сортів арабіки шляхом гібридизації.

A cluster of bushes with drooping leaves and long chains of flowers sits in a clearing, surrounded by forest.
Вкриті снігом цвітіння дерева арабіки у Бразилії. Джерело: FCRebelo

Але кавова індустрія має безліч загроз. . Серед них – зміна клімату, спалахи захворювань та шкідників, тривалі періоди посухи, а також соціально-економічні факторів.

Загрози для кави

Дослідження диких генотипів арабіки і робусти має першочергове значення, адже в них можуть критися секрети стійкості до несприятливих умов довкілля.


Проте, зараз з новою силою спалахнув інтерес до інших видів кави. Навіть деякі спеціалісти на кавовому ринку не здогадуються, що до роду Кавове дерево належать 124 види, які трапляються в тропічній Африці, на островах Індійського океану (Мадагаскар, Коморські і Маскаренські острови), в Азії та Австралії. Всі види роду Coffea утворюють схожі плоди, а деякі з них навіть використовуються на місцевому рівні як замінники арабіки.

Ці види мають корисні риси для розвитку кавової галузі – стійкість до посухи, шкідників і хвороб. У багатьох з них низький або нульовий вміст кофеїну (що може бути і недоліком, і чеснотою). Два дні тому світ побачив останній аналіз вчених, який показав, що цей безцінний скарб генетичних ліній знаходиться під загрозою зникнення.

60 % усіх видів потребують невідкладної охорони, серед яких 13 знаходяться під критичною загрозою (мають статус Critically Endangered (CR), 40 – під загрозою (Endangered (EN), а ще 22 є вразливими (Vulnerable (VU) видами. У зону ризику потрапили й арабіка, робу ста та ліберіка, а також Coffea eugenioides – предковий вид арабіки.

Світлина від Національний науково-природничий музей НАН України.

Окрім того, науковці виявили, що 45 % видів кави не зберігаються у жодному насіннєвому банку, а 28 % видів не представлені на жодній із заповідних територій. Тому, якщо людство планує пити каву в майбутньому – йому слід турбуватися про це вже зараз.

(Science Advances, 2019 DOI: 10.1126/sciadv.aav3473)

Найбільша у світі жаба будує гнізда

Найбільшій у світі жабі було мало одного рекорду, тому вона вирішила ще й здійснити рейдерське захоплення звання єдиної африканської амфібії, яка будує для малят гнізда. Що не зробиш заради популярності?

А вона цьому виду зовсім не завадить, до речі. Жаба-голіаф (Conraua goliath) з західноафриканською пропискою має солідний розмір – 34 см (це разом з кінцівками). Вага цього вкритого слизом гіганта перевалює за 3 кілограми.

Жаба-голіаф та де її шукати в Камеруні. Джерело: Schafer et al., 2019

Малята жаб починають своє життя як травоїдні. Причому їхнє веганське меню включає лише одну водну рослину Dicraeia warmingii (Podostemaceae). Дорослі ж жаби змінюють вподобання і переходять на павуків, черв’яків, комах, маленьких черепах та навіть молодих змій. Проте, й сама жаба є бажаними ласощами для багатьох видів змій, нільського крокодила та людини.

Мисливці на жаб. Джерело: Schafer et al., 2019

Ця безхвоста краса перебуває під загрозою зникнення, а ми навіть не знали важливої деталі її поведінки! Сором!

Байки мисливців

Марк-Олівер Редель з Інституту еволюції та біорізноманіття Лейбніца в Берліні та його колеги як стартову точку свого дослідження обрали байки мисливців. 

Піратська карта знайдених гнізд Джерело: Schafer et al., 2019


Ті на повному серйозі розповідали, що жаби-голіафи можуть піднімати камені для створення власного гнізда.
Ага, так ми Вам і повірили! Може, вони ще й ставки в каменях влаштовують?

Дослідники спакували рюкзаки та попрямували обстежувати річку Мпула поблизу Пенья, що в Камеруні.

Скепсис тане

І невдовзі їхній скепсис щодо мисливських балачок зник, наче Ваші відмовки, щоб не прийти на нашу лекцію «Вимирання видів» у день відкритих дверей у найближчу середу https://www.facebook.com/events/464783501036849/

Науковці виявили 19 гнізд, середнім діаметром 1 метр, уздовж берегів Мпули. Деякі гнізда були побудовані так-сяк. Ну, наприклад, влаштувати інкубатор у виїмках каменюк поміж річкового русла по Вашому гарна ідея! А жаби голіафи думають, що так й організують такі кам’яні басейни без підстилки, мулу та інших зручностей. А в інших фешенебельних конструкціях для малюків огорожа гнізда була бережно викладена з акуратних 2-кілограмових камінчиків.

Типи гнізд: а – кам’яні басейни, b -узбережні ставки, c – cтавки з кам’яною огорожею. Джерело: Schafer et al., 2019

В одному гнізді може знаходитись від 150 до 2700 яєць. Такі інкубатори допомагають вберігати яйця та пуголовків від стрімких потоків та хижаків. “Моє гніздо – моя фортеця” – могли б сказати малята жаб-голіафів, якби могли говорити.

Тепер зрозуміло навіщо цим створінням такі XXXXL-габарити. Боді-позитив заради архітектурних навичок!

https://doi.org/10.1080/00222933.2019.1642528

Ботанік у кедах 4. Остання електричка на Гребінку

Світлина від Olexii  Kovalenko.

Дякуючи неймовірним автобусним перевізникам, які відмінили наш рейс, ми стали учасниками атмосферного квесту “Остання електричка на Гребінку”.

Перше, що кинулось в очі – це масштабність івенту. Організатори зафрахтували автентичний транспортний засіб епохи пізнього палеоліту. Саме ці гуркаючі залізяки охороняли житла наших предків від зграй розлючених мамутів.

У події задіяні сотні акторів. Вони реалістично імітують поведінку маніяків, алконавтів, наркотів та молодших наукових співробітників.

Є ключові персонажі – це Надавачі Послуг. Вони мають підвищену габаритність через рарний айтем – хіпстерські торбинки в клітинку, мішки, в які цукор фасували ще Терещенки. Ці люди зроблять для Вас усе. Хочете соковитого біляша? Без проблем. У нас просмажка від медіум до рар та “мяв”. Треба газета “Вісник гомеопатії та зняття вроків”? Є всі випуски за цей та наступний рік. Хочете збагаченого урану? Це у іншої жіночки, вона зараз в третьому вагоні. Єдине чого вони не можуть – це не відтоптати Ваші кеди в радіусі дії їхніх екологічно чистих кравчучок.

Пасажири поклоняються Надавачам Послуг. Вони говорять до них виключно pa-russki, безперечно лінгвістам треба виокремити цей спосіб комунікації в окрему мовну родину.

Єдиний невід’ємний атрибут пасажира – не квиток. Їх тут насправді майже немає. До касти пасажирів Вас відносить його величність їдло. Складається враження, що Жовту Стрілу електрички саме воно приводить у рух. Сів – заточи бутер! Веган – давись своїм яблуком й не зізнавайся про це нікому.

Коротше, потрясне дійство. Всім рекомендуємо! Це одні з кращих трьох з половиною годин у житті!

Лекція “Вимирання видів” 4 вересня о 11:00

Світлина від Національний науково-природничий музей НАН України.

Чому зникають живі організми? Вони сходять з поля бою життя, програвши боротьбу за виживання, але цей процес не завжди можна назвати природним. Ми розглянемо деталі загадкових справ зникнення мастодонтів, амонітів та динозаврів. Прикрі випадковості, таємничі інфекційні збудники, природні катаклізми не сховаються від нашого пильного зору! Дізнаємось, чому людина відповідальна за зникнення цілого ряду рослин та тварин. Подумаємо, як це можна виправити і з’ясуємо, як це роблять просто зараз вчені у лабораторіях та в захопливих виснажливих експедиціях по всьому світу! Гострі грані 6 великих вимирань видів!

Лектор: Олексій Коваленко

Умови участі: вартість лекції – 20 грн. Вхід у цей день та час безкоштовний до 13:00

Реєстрація: https://docs.google.com/forms/d/1kNpcd6dk-qbEW1Pb3gdCvgm7a-JnfLMcDj6b56Lcfb8/edit
Довідки: 0636164956

Втрачений світ динозаврів -2: По слідах акрокантозавра 31 серпня о 15:00

Світлина від Національний науково-природничий музей НАН України.

Наш сіквел включить в себе розповіді про власне акрокантозавра, трицератопса, ютазавра, а також їхніх віддалених родичів плезіозавра та археоптерикса.
Можливо ще хтось встигне потрапити до цієї цікавої компанії, адже ми працюємо над тим та для годить схрещуємо пальці, щоб продовження виявилось не гіршим оригіналу.

Ой, уже потрапив! Раптом хочете дослідити справжній фрагмент зуба нанотирана – Вам сюди! Цей родич тиранозавра – один із найзагадковіших мешканців нашої планети. Його рештки лишають більше питань, ніж відповідей.

На завершення програми – ми здійснимо невелике розслідування у форматі квесту, щоб захопливо та пізнавально дослідити музейний простір.

Оплата: для дітей (50 грн вхідний квиток до музею (слід придбати у касі музею) + 100 грн вартість демонстрації (оплачуєте на місці проведення заходу на 4 поверсі) = 150 грн;
для дорослих (80 грн вхідний квиток до музею (слід придбати у касі музею) + 70 грн вартість демонстрації (оплачуєте на місці проведення заходу на 4 поверсі) = 150 грн.
Увага: якщо у заході бере участь лише Ваша дитина й Ви не хочете її відпускати саму на 4 поверх – то Ви можете:
1) відвести її самостійно, сплативши для себе вхідний квиток до музею;
2) передати нам її з рук в руки за 5 хвилин до початку заходу.
Довідки за телефоном: 0636164956

Реєстрація: https://docs.google.com/forms/d/1uP-IVPrFd9HSuiPHCm5QQi-JR96wbugdMpV5ZxsfaAg/edit#responses

Фрукти проти овочів – демонстрація з квестом о 13:00 31 серпня

Світлина від Національний науково-природничий музей НАН України.


Фрукти та овочі. Навряд чи у Всесвіті існують більш заплутані речі. Тисячі років ми класифікуємо їх як заманеться, вчимо своїх дітей, що огірок – це овоч, кавун – найбільша в світі ягода, а мигдаль – це горіх. Стверджуємо, що все це неправда та запрошуємо Вас інтерактивно дослідити проблему.

Ми дізнаємось, чому помідор – це фрукт, але чого його не кидають до фруктового салату. Розкриємо таємницю про те, який плід найбільший на нашій планеті, чому груша – це теж яблуко та чому полуниця не ягода (і малина теж).

Навчимося правильно класифікувати фрукти та овочі й ефективно переманювати оточуючих на свій бік ботанічної сили. Проаналізуємо роль фруктів та овочів у людській історії та життєдіяльності рослин. Проведемо над ними серію хімічних та кулінарних дослідів та весело-пізнавально проведемо час!

Довідки за телефоном – 0636164956.

Оплата: для дітей (55 грн вхідний квиток до музею (слід придбати у касі музею) + 95 грн вартість демонстрації (оплачуєте на місці проведення заходу на 4 поверсі) = 150 грн;
для дорослих (80 грн вхідний квиток до музею (слід придбати у касі музею) + 70 грн вартість демонстрації (оплачуєте на місці проведення заходу на 4 поверсі) = 150 грн.

Реєстрація: https://docs.google.com/forms/d/1HNRdMPuGYTrS77pOYwc8x-sdrxjOpgTDorS2QHD4l0M/edit

Ботанік в кедах #3. Cизіфу слід було викликати таксі

Якщо наткнетеся на відео зі мною у ролі міського божевільного – то обов’язково дайте знати 🙂 Все розпочалося з того, що для демонстрацій у природничому мені стали потрібні столи. У хвилини канікулярного божевілля у 30-ти секундних перервах між квест-екскурсіями та демонстраціями я замовив собі 2 чотириногих пластмасових друга й став чекати.

Години змінювалися днями й от у п’ятницю ввечері – смс-ка радісно повідомила, що вантаж на відділенні Нової Пошти. Тільки сюрприз! Не на сусідньому 250-му на Пушкінській, а на єдиному вантажному поруч – за 2,5 кілометра. Вантажному, Карле!

Ну ок. Відділення відчиняється о 9:00, демонстрацію я маю почати о 12:00. “Встигну”, – подумав я. Саме в цей час Дарвін та Лінней в ноосфері заходились від сміху.

Прибув на вулицю Федорова я вчасно. Мене радісно зустріли калюжі брудні, як дисертації, що написані гоустрайтерами. Біля відділення стояли величезні вантажівки, автівки солідних розмірів і я – з затяганим рюкзачком.

Коли мені винесли мої столи – я трішечки випав у каламутний осад. Легенькі пластмасові вироби були оббиті важкими сирими дошками для захисту. Ця надійна конструкція важила 40 кілограм і саме тоді я зрозумів наскільки весела в мене субота.

Надії на таксі не було. Моя посилочка – навряд чи б влізла до “Ланоса”.

Спочатку я використав свої знання по фізіології та анатомії людини. Схопив столи в сосновій броні обома руками і як всім відомий Арнольд з фільму “Командос” пер це щастя на своєму сколіозному горбу.

Світлина від Olexii  Kovalenko.

Фізіології вистачило метрів на 100. Далі я згадав фізику. Ранковий дощик зменшував тертя і я тягнув свою лямку на крейсерській швидкості. Підйом біля метро Олімпійська дався мені легко. Там якраз базується жахіття під назвою цирк “Кобзов”, а ненависть завжди надає крила.

Далі стало важче. Мій дерев’яно-пластмасовий стіл все намагався перечипитися об бруківку, яка покладена у кращих традиціях кардіограми хворого з тахікардією. Співчуваючий перехожий, який шукав Укртелеком на відрізку довжиною в квартал серйозно мені допоміг, штовхаючи мою посилочку.

Я прямував до вулиці Пушкінської. Там на мене чека його величність Непентес та насіння росички. Коли я з класичним сайлент-хілським шкреготом наблизився до відділення №250 співробітники Нової Пошти зустріли мене поглядом, сповненим жаху та тривоги.

– Ми не відправляємо таких велкиких посилок!
– Та я не відправляти прийшов. Я ще за одним вантажем.

Вантаж, який мені видали виявився розміром з ламповий телевізор. Цей непентес точно не був карликовим!
Співробітникам відділення – One love! Вони допомогли занести й винести вантаж, зробили ручку до коробки з непентесом. І я окрилений всесвітнім гуманізмом просто біг до природничого зі швидкістю 2 км за годину.

4 поверхи – це безперервний стриптиз з курткою в геології, светром у палеонтології та сорочкою – зоології. Добре, що у нас немає 5-го поверху 🙂

Світлина від Olexii  Kovalenko.

У рідному відділі ботаніки я озброєний ножем та ножицями (звісно, ні молотка, ні лома-цвяходера я не маю) напав на риштування. Воно не піддавалося цим смішним інструментам. Мені не лишалося нічого ліпшого як виривати дошки із цвяхами руками. Одному адреналіну відомо як мені це вдалося!

Світлина від Olexii  Kovalenko.

І ось вони. Май треже! Моє золотце! Легкі та компактні столи – кращі друзі людини!

Світлина від Olexii  Kovalenko.

Твоя перша палеонтологічна колекція для дошкільнят 31 серпня о 11.15

Світлина від Національний науково-природничий музей НАН України.

Цей захід – перший крок для юних дослідників викопних решток. Світ палеонтології – неймовірно захопливий, загадковий та гостросюжетний радо розставляє свої обійми. Ми дізнаємось як утворюються скам’янілості та змоделюємо цей процес самі. Для цього не потрібно чекати мільйони років, адже ми впораємось за 15 хвилин! Потримаємо в руках справжні викопні рештки та дізнаємось найцікавіші подробиці із життя трилобітів, амонітів, белемнітів, морських їжаків та динозаврів, звісно. На завершення, кожен дослідник вирушить у мандри природничим музеєм, щоб під час квесту зібрати свою першу палеонтологічну колекцію.

Для участі необхідна реєстрація за посиланням: https://docs.google.com/forms/d/1eSR3kGodOGmg-bWpvJFZNfLcUOxTUbphSSDPCzR9iNE/edit

довідки за телефоном 0636164956

Увага: захід для дітей віком до 7 років з їхніми батьками. Якщо сумніваєтесь чи підійде цей захід Вашій дитині – зателефонуйте 0636164956.

Тривалість: 1 година 10 хвилин.
Для участі необхідна реєстрація за посиланням:
Оплата: для дітей – 100 грн вартість демонстрації (оплачуєте на місці проведення заходу на 4 поверсі);
для дорослих – 80 грн вхідний квиток до музею (слід придбати у касі музею).

Знайдені рештки пінгвіна, більшого навіть за твоє его (але це дискусійно)

Трон під імператорським пінгвіном захитався. Найбільший пінгвін сучасності – лише скромна крихітка у порівнянні зі своїм гігантським викопним колегою з Нової Зеландії.

Хто претендент?

Ім’я цього важковаговика Crossvallia waiparensis. При зрості 1 м 60 см він важив добрячі 80 кг (не показуйте ці виміри його дієтологу!). Якби пінгвіни володіли милою звичкою відзначати свій зріст фломастером в дверному пройомі, то позначка імператорського пінгвіна була б на 40 см нижче. А на гойдалці можна було б спокійно садити одного представника Crossvallia waiparensis проти чотирьох імператорських пінгвінів.

Ноги нового відкриття ростуть справді із кісток ніг, які знайшов палеонтолог-любитель Лейг Лав. 

Віднайдені кістки пінгвіна. Як прокоментувала нам сусідка по дачі: “На холодець не ивистачить”. Але для опису нового виду – ок.

Прийняли пост динозаврів

Crossvallia waiparensis отримала свою видову назву на честь місцевості Вайпара, яка є справжнім клондайком викопних пінгвінів. Це вже п’ятий птах з цієї групи, що отримав свою наукову назву.

Нововідкритий вид представляє групу примітивних пінгвінів, які звільнившись від диктатури непташиних динозаврів 65 мільйонів років тому, швиденько зайняли нішу тварин-переростків, доки в ссавців ще молоко на губах не обсохло і вони пасли задніх у збільшенні своїх габаритів.

Скоріш за все не найбільший

Будова кісток ніг свідчить про те, що нововідкриті пінгвіни не цуралися активно використовувати свої задні кінцівки для плавання, що не притаманно стилю плавання їхніх нащадків.


Dr Paul Scofield проводить цікаві досліди над кістками. Джерело:
Mark Baker/AP

На жаль, ці велетні зникли з морських вод нашої планети, очевидно програвши, еволюційний забіг на витривалість тюленям та зубатим китам.

Світлина від Національний науково-природничий музей НАН України.
Так, на лінійці та на фізкультурі цей пінгвін би стояв перед тобою. Плач!

Разом з тим, у музейних фондах зберігаються й більші кістки пінгвінів, але за браком матеріалів для порівняння вони під тягарем невизначеності чекають на своє визнання. Хто знає, можливо, саме ти допоможеш знайти цим невідомим пінгвінам місце в пантеоні біологічної класифікації ?

https://doi.org/10.1080/03115518.2019.1641619

Химерні риби – 10 серпня о 13:00

Світлина від Національний науково-природничий музей НАН України.

Під час демонстрації ми поговоримо про рибу-пилку та потримаємо в руках її рострум, дізнаємось про отруту риби-фугу та моторошні традиції її традиційного споживання, не оминемо також колючі гаджети риби-їжака, проаналізуємо навички мімікрії морського коника (навіть дізнаємось, які гени причетні до такого дивовижного перетворення цієї риби), переконаємось в успішності маскування риби-голки в заростях водоростей.

Гарантуємо знайомство з рибою-папугою та її дивною звичкою утворювати кокон із слизу перед сном. Й, обережно, морський чорт також у нашій програмі! Так, це та риба, яка займається риболовлею з використанням приманок, і так, її люблять шанувальники морепродуктів, але не тоді, коли її постачають на ринок разом з головою (подвійні стандарти гурманів).

Під час екскурсії ми поглянемо на багатьох неймовірних створінь з безмовного царства – велетенську рибу-місяць, рибу-меч, познайомимось з єдиною акулою в світі, яка полюбляє харчуватися водоростями, виконаємо тематичний пакет-завдань та отримаємо свій заслужений подарунок, звісно!

Реєстрація: https://docs.google.com/forms/d/1UehlX7_UT40DaDYyVREyclNsZvwJSUtCoe_L2BLCxvo/edit

Оплата: для дітей (55 грн вхідний квиток до музею (слід придбати у касі музею) + 95 грн вартість демонстрації (оплачуєте на місці проведення заходу на 4 поверсі) = 150 грн;
для дорослих (70 грн вхідний квиток до музею (слід придбати у касі музею) + 80 грн вартість демонстрації (оплачуєте на місці проведення заходу на 4 поверсі) = 150 грн.
Увага: якщо у заході бере участь лише Ваша дитина й Ви не хочете її відпускати саму на 4 поверх – то Ви можете:
1) відвести її самостійно, сплативши для себе вхідний квиток до музею;
2) передати нам її з рук в руки за 5 хвилин до початку заходу.

Мандрівка у доісторичний світ для дошкільнят – 10 серпня о 11:15

Світлина від Національний науково-природничий музей НАН України.

Стартує абсолютно нова програма для дошкільнят “Мандрівка у доісторичний світ”. Це друга палеонтологічна програма для наймолодшої аудиторії – не пропустіть!

У нас все – як завжди:
– цікава розповідь;
– справжні викопні рештки в руках;
– дослідницький квест..

Оплата: для дітей – 100 грн вартість демонстрації (оплачуєте на місці проведення заходу на 4 поверсі), дітям до 6 повних років вхід до музею безкоштовний, інакше слід додатково сплатити дитячий квиток – 55 грн;

для дорослих -80 грн вхідний квиток до музею (слід придбати у касі музею).

Реєстрація: https://docs.google.com/forms/d/1qbgHGvYyJ86sbph5mPlT-9rlw_Ra457xFTbym1b80CA/edit

Де: Національний науково-природничий музей НАН України